Jak wygląda obkurczenie pochwy po porodzie?

Jak wygląda obkurczenie pochwy po porodzie?

Obkurczanie się pochwy po porodzie jest procesem naturalnym. Proces ten rozpoczyna się po porodzie skurczami podczas inwolucji, kiedy to macica się kurczy. Pierwsze matki często doświadczają minimalnych skurczów, ale drugie i trzecie matki mogą doświadczyć intensywnego bólu i skurczów. Chociaż może to być niewygodne, jest to znak, że twoje ciało wykonuje swoją pracę i może być leczone ciepłymi okładami lub ibuprofenem – sekcja ta została przygotowana przez autora serwisu york-yorki-azalia.eu. Na ogół skurcze te ustępują w ciągu trzech dni.

Poporodowa suchość pochwy

Suchość pochwy po porodzie to powszechne schorzenie, które dotyka prawie 45 procent kobiet. Może sprawić, że stosunek płciowy będzie bolesny i niekomfortowy. Objawy poporodowej suchości pochwy mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy. Uważa się, że spadek poziomu estrogenów po porodzie jest czynnikiem przyczyniającym się do tego stanu. Estrogen jest ważnym hormonem, który wspiera wzrost macicy i piersi oraz zwiększa przepływ krwi w całym organizmie. Poziom estrogenów osiąga szczyt tuż przed porodem i zmniejsza się podczas porodu.

Leczenie poporodowej suchości pochwy zależy od przyczyny. Nie ma lekarstwa na poporodową suchość pochwy, ale pewne zabiegi mogą sprawić, że będzie ona mniej nieprzyjemna. Jedną z opcji leczenia jest estrogen na receptę. Występuje on w postaci kremu lub kapsułki, którą stosuje się bezpośrednio do pochwy. Korzystanie z tego kremu lub kapsułki może pomóc złagodzić objawy suchości poporodowej i ma niewiele skutków ubocznych. Lek ten może być również stosowany podczas karmienia piersią.

Tarczyca jest odpowiedzialna za produkcję hormonów, które wpływają na różne funkcje organizmu. Kiedy dochodzi do jej zapalenia, może produkować zbyt dużo lub zbyt mało hormonów. Uważa się, że nawet 10 procent kobiet doświadcza poporodowego zapalenia tarczycy. Na szczęście większość z nich wraca do normalnego funkcjonowania tarczycy w ciągu 12 do 18 miesięcy.

Po porodzie poziom hormonów u kobiety drastycznie spada, co wpływa na jej zdolność do uprawiania seksu. Cierpi na tym libido kobiety, a jej ciało jest mniej zdolne do produkcji mleka. Może wystąpić pewna poporodowa suchość pochwy, ale jest to stan przejściowy, który zniknie po zakończeniu karmienia piersią.

Ból brzucha

Poporodowy ból brzucha jest spowodowany skurczami macicy, które trwają po porodzie i kurczą się z powrotem do rozmiarów sprzed ciąży. Jest to normalne i pomaga zapobiegać krwotokom poporodowym. Ten dyskomfort, znany jako afterpains, jest szczególnie dotkliwy w pierwszych 48 godzinach po porodzie i trwa trzy do czterech dni. Ponieważ macica się kurczy, ból ten jest dobrym znakiem.

Chociaż większość bólów po porodzie jest łagodna i tymczasowa, mogą one być bardzo niewygodne i wymagają pomocy medycznej. Lekarz może przepisać leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen lub Tylenol, w celu uśmierzenia bólu. Niektóre kobiety mogą również odnieść korzyści z leżenia lub częstego oddawania moczu.

Po porodzie ciało kobiety przechodzi liczne zmiany, które mogą trwać do dwóch miesięcy, aby poczuć się „normalnie”. Inwolucja, powrót macicy do rozmiarów sprzed ciąży, nazywany jest „inwolucją”. Mimowolne skurcze powodują stopniowe zmniejszanie się obszaru brzucha, a wydzielina nazywana jest lochią i jest wydalana przez pochwę. W okresie inwolucji brzuch może być obolały, choć zazwyczaj nie jest to bolesne.

Oprócz bólu macicy, poporodowi mogą towarzyszyć również infekcje. Chociaż niektóre infekcje są rzadkie po porodzie, niektóre kobiety mogą być bardziej podatne na pewne rodzaje infekcji. Na przykład możliwe jest rozwinięcie się endometritis, zapalenia wyściółki pochwy, które może powodować gorączkę, zaparcia, nietypową wydzielinę z pochwy i ból brzucha. Bakteryjna waginoza, infekcja spowodowana przerostem złych bakterii w pochwie, może prowadzić do bólu miednicy i innych objawów.

Poporodowe krwawienie z pochwy

Poporodowe krwawienie z pochwy po porodzie jest normalną częścią procesu gojenia i zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak krwawienie jest nadmierne, należy skontaktować się z lekarzem. Jest to tak zwany krwotok poporodowy (PPH). Objawy krwotoku poporodowego to obfite, przedłużające się krwawienie oraz zmiana koloru wydzieliny. Możesz również czuć się źle i mieć niewyraźne widzenie. Kobiety z historią pewnych stanów medycznych, takich jak stany wpływające na macicę lub łożysko, są bardziej narażone na PPH.

Krwawienie jest zazwyczaj jasnoczerwone i jest spowodowane zrzucaniem wyściółki macicy. Początkowo krwawienie będzie składało się z krwi, ale z czasem stanie się śluzem. Może to trwać przez kilka dni lub nawet tygodni. Obfite krwawienie może być oznaką poważniejszego problemu zdrowotnego. Często zdarza się również, że kobieta doświadcza intensywnych skurczów poporodowych.

Istnieje kilka przyczyn krwotoku poporodowego. W niektórych przypadkach krwawienie jest spowodowane problemem z łożyskiem, które po porodzie może być nadal przyczepione do szyjki macicy kobiety. Jeśli łożysko nie wydostanie się w ciągu 30 minut, nazywane jest łożyskiem zatrzymanym i krwawienie może się utrzymywać.

Chociaż początkowe krwawienie z czasem się zmniejszy, niektóre kobiety będą doświadczać obfitych krwawień przez kilka tygodni. Jeśli jest to problem, należy skonsultować się z lekarzem i uzyskać odpowiednie leczenie. Jeśli masz ciężki przypadek krwotoku poporodowego, utrata krwi będzie znacznie większa niż normalnie i może prowadzić do zakażenia.

Poporodowa wydzielina z pochwy

Poporodowa wydzielina z pochwy, której doświadczają kobiety po porodzie, składa się z krwi i powierzchownej błony śluzowej. W pierwszych dniach po porodzie pojawi się ona w kolorze czerwonym, a z czasem stopniowo zmieni się w żółtobiałą. Jeśli wydzielina jest uporczywa lub ciężka, powinnaś zgłosić się do lekarza. Może jej towarzyszyć ból miednicy, gorączka lub tkliwość.

Poporodowa wydzielina z pochwy nazywana jest lochią i jest spowodowana połączeniem krwi i śluzu, które zostały wyrzucone z macicy podczas porodu. Trwa ona zazwyczaj kilka tygodni, przy czym najcięższa wydzielina występuje w pierwszych 10-14 dniach po porodzie. Czas trwania i intensywność poporodowej wydzieliny z pochwy będzie różna u poszczególnych kobiet.

Krwawienie po porodzie jest normalne i ważne jest, aby pamiętać, że każde nadmierne krwawienie powinno być sprawdzone przez pracownika służby zdrowia. Jednak nadmierne krwawienie może być oznaką krwotoku macicznego, który jest główną przyczyną śmierci matek. Zaleca się również stosowanie podpasek do czasu ustania wydzieliny.

Poza wydzieliną z pochwy po porodzie, kobiety mogą również doświadczyć krwistej lochii po porodzie. Upławy te są spowodowane zmianami w macicy po porodzie i zwykle trwają od czterech do ośmiu tygodni. Mogą jej również towarzyszyć skurcze. W tym czasie ważne jest, aby utrzymać nogi podniesione lub ograniczone. Może to pomóc w zapobieganiu infekcji.

Ćwiczenia pomagające w skurczu pochwy

Istnieje wiele ćwiczeń, które możesz wykonywać, aby zmniejszyć ilość skurczu pochwy po porodzie. Możesz wykonywać te ćwiczenia w różnych pozycjach, w tym w pozycji leżącej, siedzącej i stojącej. Możesz ćwiczyć te ćwiczenia pięć lub sześć razy dziennie. Ważne jest jednak, aby przed podjęciem prób tych ćwiczeń dać sobie czas na dojście do siebie po porodzie.

Kiedy rodzisz, pochwa i mięśnie miednicy rozciągają się i słabną. Podczas gdy większość kobiet całkowicie wraca do zdrowia po tym doświadczeniu, istnieje niewielki odsetek kobiet, które nadal doświadczają ciągłych problemów z elastycznością pochwy, zwłaszcza po wielu porodach. Na szczęście można wzmocnić mięśnie pochwy, aby zapobiec nawrotom tych problemów w przyszłości.

Normalne kurczenie się pochwy po porodzie

Poporodowe kurczenie się pochwy występuje u kobiet po porodzie. Powrót pochwy do rozmiarów sprzed ciąży może trwać od 12 tygodni do roku. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że niektóre rzeczy nigdy nie będą całkowicie takie same. Na przykład opuchnięte wargi sromowe, żylaki i ciemniejsza skóra mogą pozostać przez jakiś czas.

Pochwa jest zbudowana z elastycznej tkanki, więc po porodzie lekko się rozciąga. Hormony uwalniane w czasie ciąży i porodu powodują chwilową zmianę rozmiaru. Estrogen zwiększa przepływ krwi do pochwy, a relaksyna sprzyja rozciągnięciu mięśni miednicy. Zmiany hormonalne powodują również suchość pochwy.

Chociaż obkurczenie pochwy jest całkowicie normalne po porodzie, może sprawić, że stosunek seksualny będzie dla niektórych kobiet bolesny. Dlatego tak ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem i omówić wszelkie możliwe jego przyczyny. Twój lekarz może być w stanie pomóc Ci ustalić, co jest przyczyną kurczenia się pochwy, lub może być w stanie przepisać leki, które złagodzą Twój dyskomfort.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *