Jak zrealizować e-receptę?

jak zrealizować recepte online

E-recepta wystawiana jest w momencie, gdy lekarz zbadał pacjenta (w tym w ramach konsultacji online) i uznał za stosowne przepisać mu dany lek. Co to jest e-recepta? W jaki sposób zrealizować e-receptę?

Co to jest e-recepta?

E-recepta to informacja o przepisanych pacjentowi lekach, która jest zapisana na internetowym koncie pacjenta. Tego rodzaju elektroniczny zapis przekazywany jest przez system od lekarza do farmaceuty, skąd trafia do organu odpowiedzialnego za refundację leków, czyli Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Elektroniczny zapis zawiera między innymi informacje o lekarzu, który wydał lek, sposobie jego zażywania i cenie.

W jaki sposób zrealizować e-receptę?

Pacjenci, którzy zostali powiadomieni o wystawieniu recepty elektronicznej, mogą odwiedzić daną aptekę, w której chcą wykupić określone leki. Aby zrealizować e-receptę, pacjent musi przede wszystkim podać farmaceucie numer PESEL, a także czterocyfrowy kod podany w SMS-ie albo wyświetlić plik PDF z e-receptą i poprosić aptekarza o zeskanowanie znajdującego się w nim kodu, lub pokazać specjalny wydruk informacji otrzymanej od lekarza. Skuteczność e-recepty zależy od wymienionego leku – ten element tekstu pochodzi z portalu quantumdatascience.ro. W większości przypadków e-recepty są ważne przez 30 dni od daty wystawienia, ale na zakup np. antybiotyków masz tylko siedem dni.

Elektroniczne recepty można zrealizować w każdej aptece w Polsce. Ponadto istnieje możliwość zakupu leków z e-recepty w kilku aptekach w różnym czasie. Pamiętaj jednak, że pojedyncze opakowanie leków musi być wykupione w tej samej aptece, w której zostało zakupione po raz pierwszy.

Należy pamiętać, że w razie potrzeby osoba podająca powyższe dane (4-cyfrowy kod i wydruk informacji z PESEL lub PDF) może bez problemu zrealizować e-receptę w Twoim imieniu.

Dlaczego warto korzystać z e-recepty?

Elektroniczne recepty to wygodne, a także bezpieczne rozwiązanie nie tylko dla pacjentów, ale także dla lekarzy. Wystawianie recept elektronicznych jest łatwe oraz zajmuje mniej czasu niż wystawianie recept papierowych. To więcej czasu, który lekarze mogą poświęcić swoim pacjentom. To również możliwość dostępu lekarzy do historii leczenia pacjenta, w tym wystawionych przez niego elektronicznych recept. W ten sposób system wystawiania e-recept zapewnia poprawę jakości świadczonych usług i większą skuteczność leczenia.

System dla wystawiania E-recept waliduje recepty elektroniczne podczas ich wystawiania, zapewniając ich prawidłowe wystawienie. Stały dostęp do e-recept wystawianych z wykorzystaniem internetowego konta pacjenta zapewnia pacjentom, którzy zgubili recepty, możliwość powrotu do systemu. Za zgodą pacjenta dostęp do wszystkich przepisanych e-recept umożliwia kompleksowe leczenie.

Elektroniczne recepty na leki na choroby przewlekłe mogą być wystawiane bez konieczności wizyty pacjenta w gabinecie, co skraca czas oczekiwania. Zmniejsza ilość popełnianych błędów podczas wystawiania recept. Jeśli pacjent zgubi druk, nie ma problemu z realizacją recepty. Realizacja bowiem jest możliwa po zalogowaniu się pacjenta na swoje konto internetowe i podaniu niezbędnych danych dostępowych do pobrania elektronicznej recepty. E-recepta eliminuje również problem nieczytelnych lub sfałszowanych recept.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *