Skąd bierze się łupież? Czy da się go wyleczyć?

Skad bierze sie lupiez

Zauważyłeś we włosach i na ubraniu białe łuski? To widoczny objaw łupieżu. Może też mu towarzyszyć świąd i zaczerwienienie skóry głowy. Wyjaśniamy, skąd się bierze łupież i jak go leczyć. 

Łupież to choroba skóry głowy, która powoduje duży dyskomfort. Nieleczony może się nasilić i prowadzić do osłabienia oraz wypadania włosów. Jeśli i ciebie dotyczy ten problem, nie zwlekaj. Dowiedz się, co wywołuje łupież i rozpocznij z nim walkę!

Czym jest łupież?

Łupież to choroba skóry głowy, której głównym objawem jest jej wzmożone łuszczenie się wraz z nasilonym łojotokiem. We włosach i na ubraniu pojawiają się białe płatki, może też wystąpić zaczerwienienie skóry i świąd. Częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet. Ważna jest odpowiednia profilaktyka, bo łupież ma charakter nawrotowy.

Dlaczego pojawia się łupież? 

Jeśli chcesz podjąć skuteczną walkę z łupieżem, najpierw musisz się dowiedzieć, jakie są główne przyczyny jego powstawania. Przede wszystkim łupież powstaje na skutek nadmiernego namnożenia się grzyba Malassezia, który naturalnie występuje na skórze ludzkiej. Ma również związek z czynnikami genetycznymi oraz nadmierną pracą gruczołów łojowych. 

Czynniki, które nasilają łupież lub przyczyniają się do jego powstawania:

  • nagłe zmiany temperatury;
  • przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach;
  • zbyt częste używanie lakierów, żeli i innych kosmetyków do włosów;
  • przegrzewanie głowy suszarką;
  • promieniowanie UV;
  • zaburzenia hormonalne;
  • niedokładne spłukiwanie szamponów i odżywek;
  • osłabienie, zmęczenie, brak wypoczynku;
  • długotrwały stres;
  • zanieczyszczenie środowiska;
  • niewłaściwa dieta, zwłaszcza nadmierne spożywanie cukru i niedobór cynku oraz witamin z grupy B;
  • nadmierne pocenie się;
  • źle dobrane kosmetyki do włosów.

Jakie są rodzaje łupieżu?

Na skórze głowy zazwyczaj występuje łupież suchy i łupież tłusty. Istnieją jednak również inne odmiany łupieżu, które atakują skórę twarzy, dłoni czy karku. Są to między innymi łupież biały skóry gładkiej, łupież pstry, łupież różowy Gilberta oraz rumieniowy.

Jak leczyć łupież?

Pamiętaj, że nawet łagodnej postaci łupieżu nie należy ignorować. Od razu podejmij leczenie, bo w innym przypadku choroba może się rozwinąć, a objawy nasilić. Aby zlikwidować łupież, udaj się na konsultacje do lekarza. Przepisze on odpowiednie szampony i środki przeciwgrzybicze, a także poleci odpowiednią profilaktykę, aby łupież nie wracał. Wybieraj lecznicze szampony, które nie zawierają drażniących substancji i są łagodne dla skóry głowy. Zazwyczaj wystarczy kilkutygodniowa kuracja szamponem przeciwłupieżowym, aby skutecznie pozbyć się choroby. W ciężkich postaciach łupieżu konieczne jest zastosowanie doustnych leków przeciwgrzybiczych.

Domowe sposoby na łupież

W walce z łupieżem warto zastosować także domowe, sprawdzone sposoby. Najlepiej jednak, aby były one jedynie dodatkiem do leczenia, jakie zaleci lekarz. Dobre właściwości grzybobójcze wykazuje tymianek. Z tego powodu warto sporządzić z niego napar do płukania włosów. Wystarczy, że łyżkę tymianku zalejesz wrzątkiem, a gdy mieszanka wystygnie, przepłucz nią włosy. Inny sposób na łupież to soda z octem. Wymieszaj łyżeczkę sody z łyżką octu, po czym nałóż mieszankę na skórę głowy i pozostaw na kilka minut. Właściwości grzybobójcze ma także ocet jabłkowy. Nie tylko usuwa łupież, ale też wzmacnia włosy. Płucz włosy raz w tygodniu letnią wodą z octem, aby przywrócić równowagę skóry głowy.

Łupież w początkowym stadium można usunąć bez większych problemów, stosując jedynie odpowiednie szampony w połączeniu z naturalnymi metodami. Ważne jest, aby nie zwlekać i od razu rozpocząć leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *